Jdi na obsah Jdi na menu
 


<< ZPĚT - Zajímavosti v otázkách a odpovědích

<< ZPĚT - Historie

O: Které kovy se ve staré Africe užívaly? Železo se v Africe užívalo asi od roku 200 př. n. l. a měď od roku 500 př. n. l. Nádherné sošky představovaly zvláštní druh umění v Beninské říši (LP 1200 - 1700) ve východní Africe. Byly odlévány z bronzu nebo z mosazi a zpodobňovali např. lovce vracejícího se z lovu, mohl mít třeba přes ramena přehozenou antilopu se svázanýma nohama.

O: Co byla Velká cesta? V roce 1806 Britové dobyli holandskou kolonii jménem Cape Colony v jižní Africe. Mnoha holandským farmářům, zvaným Búrové, vadily britské zákony. V roce 1836 se se svými rodinami vydali na severovýchod na Velkou cestu. Usadili se na sever od řek Orange a Vaal, bohaté republiky, které založili, jsou nyní součástí Jižní Afriky.

O: Co bylo Velké Zimbabwe? Moderní stát Zimbabwe (jižní Afrika) je pojmenován po pozůstatcích jakéhosi kamenného ohrazení, které byly nalezeny v horách v jižní částí středního Zimbabwe. Velké Zimbabwe bylo místo, kde žil vládce města, a které bylo centrem náboženského života jeho poddaných. Takto asi vypadalo v 15. století.

O: Co byl obchod na východním pobřeží? Východoafrické pobřeží bylo po dlouhou dobu důležitým zdrojem obchodu se zlatem, slonovou kostí, otroky a jiným zbožím. První z něj začali těžit Arabové, kteří se už asi od roku 700 plavili velmi daleko na jih, až na Madagaskar. V roce 1498 se portugalské lodi připojily k bohatému obchodu na východním pobřeží. Byly vedeny války mezi Araby a Portugalci o to, kdo bude ovládat přístavy a mořské cesty. Ostatní evropské národy, včetně Španělů, Holanďanů a Angličanů, z tohoto obchodu rovněž těžily.

O: Jak vypadaly staré africké vesnice? Jižně od Sahary byla Afrika osídlena stovkami různých kmenů, z nichž každý měl svou vlastní kulturu, avšak jejich způsob života, stejně jako vesnice, jako je např. tato v Čadu, měly mnoho společného. Obydlí se stavěla ze dřeva, hlíny nebo trávy. Běžné byly chýše kruhového půdorysu, každé z nich se užívalo pro jeden účel, např. k vaření nebo ke spaní. Chýše byly obvykle seskupeny kolem dvorků, na nichž jednotlivé rodiny žily. Mnoho Afričanů dosud žije v tradičních vesnicích a domech.

<< ZPĚT - Historie

<< ZPĚT - Zajímavosti v otázkách a odpovědích

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář