Jdi na obsah Jdi na menu
 


<< ZPĚT - Zajímavosti v otázkách a odpovědích

<< ZPĚT - Historie

O: Kdy byl pohřben u Sutton Hoo? V roce 625 zemřel saský král Raedwald a byl pohřben v Sutton Hoo v Sufolku v Anglii. Krále položili do dřevěné lodě 27 metrů dlouhé, která, jak lidé věřili, by ho měla dopravit na onen svět. Uvnitř lodi byla nalezena kopí, nádoby, mince, brnění a strunný nástroj zvaný lyra. Také se našlo stříbro a zlaté ozdoby, jako např. zlatá spona. Na loď byla navršena vysoká pohřební mohyla z hlíny. Loď byla objevena v roce 1938.

O: Co byla Domesday Book? Vilém z Normandie, zvaný též Vilém Dobyvatel, dobyl anglii v roce 1066. V roce 1086 rozkázal, aby byl vypracován přehled všech anglických území, aby si mohl ověřovat, zda dostává veškeré pachtovné a všechny daně, které mu náleží. Jeho úředníci cestovali po království a kladli lidem celou řadu otázek, ptali se například na jméno každého pozemku a na to, kdo ho vlastní. Odpovědi byly zapsány do Domesday Book - v českém překladu pozemková kniha. Ta nám poskytuje podrobný obraz o tom, jak vypadal život ve středověku.

O: Jak se ve 12. století stavěly katedrály? Ve 12. století vznikl nový styl církevní architektury. Znamenalo to, že budovy byly mnohem větší a mnohem propracovanější než dříve. Tomuto stylu se říkalo gotická architektura. Vnitřní část katedrály se zvětšila vybudováním sloupové lodi po každé její straně, klenby byly stavěny na vnější straně, aby unesly ohromnou váhu střechy. V každé stěně byla proražena okna, která pouštěla dovnitř světlo, a stěny se tak zdály světlejší.

O: Co byly křížové výpravy? Křížové výpravy byly náboženské války vedené v rozmezí 11. a 13. století. Byly vedeny za osvobození Svaté země od nekřesťanů (kterým se říkalo také pohané). První křižácká výprava začala v roce 1076, kdy byla Palestina dobyta tureckými muslimy. V čele křižáckých armád byli rytíři na koních, pěšáci bojovali s kopími a samostříly.

O: Jak vypadala Paříž ve 14. století? Centrem města Paříže byl ostrov na řece Seině, spojený se zbytkem města mosty. Nákladní čluny přivážely po řece zboží z celé Francie, většina domů byla postavena ze dřeva, ale bohatší domy byly z kamene. Nejhonosnější byla katedrála Notre Dame se svými dvěma věžemi.

<< ZPĚT - Historie

<< ZPĚT - Zajímavosti v otázkách a odpovědích

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář