Prostředí
O: Co je následnost v přírodě? Následnost v přírodě je přirozený proces, jímž se mění přírodní prostředí a jedno společenství živočichů a rostlin je pozvolna nahrazováno jiným. Příklad následnosti - jezero mírného pásma se zanáší a vzniklá souš se nakonec stává dubovým lesem.
O: Co je výskytiště? Výskytiště neboli habitat je místo, kde rostliny a zvířata společně existují jakožto společenství. Většina tvorů žije pouze v jednom typu výskytiště a není schopna přežívat někde jinde. Vezměte si například oceán, většina života se nachází při povrchu. Několik druhů ryb a olihní žije ve větší hloubce. Mořské dno je královstvím zvláště přizpůsobených mořských tvorů, kteří nejsou schopni nikde jinde v oceánu přežít.
O: Mohou si zvířata svá výskytiště upravovat? Některá zvířata mohou svá výskytiště měnit. Bobři pomocí svých ostrých zubů porážejí stromy. Tyto stromy pak spolu s blátem a kamením používají k tomu, aby přehradili vodní proud. Jejich domovy, kterým se říká nory, jsou veliké hromady klád a klacků postavené ze dna nádrže, kterou si vybudovali. Tady vychovávají svá mláďata, v bezpečně vzdálenosti od dravců (predátorů).
O: Která jsou hlavní suchozemská výskytiště na světě? Hlavní suchozemská výskytiště na světě jdou od studené tundry a hor přes horké pouště a pastviny až k lesům v mírném pásmu a tropickým dešťovým lesům plným života. Každé z nich má svůj typ klimatu i rostlinného a živočišného života.
O: Proč si brodiví ptáci nekonkurují v boji o potravu? Každý z těchto brodivých ptáků má zobák zvláštního tvaru, který mu umožňuje chytat na pobřeží pouze určitý druh živočichů. Proto si v boji o potravu vzájemně nekonkurují, přestože žijí na stejném výskytišti.