Voda
O: Co leží pod hladinou oceánů? Mořské dno má své roviny, údolí, hory a dokonce i sopky. U pobřeží je mělký pevninský práh. Ten se svažuje do roviny, v hloubce asi 4 000 m. V této rovině jsou hluboké prolákliny zvané mořské brázdy a vyvýšené oblasti zvané podmořské skalní hřbety.
O: Jak mění moře linii pobřeží? Mořské vlny neustále narážejí na břeh pevniny, mění tak pobřežní linii dvojím způsobem. Jednak vlny prudce narážejí na skály a postupně je rozmělňují v oblázky a písek, vrhají oblázky proti skalním stěnám a pozvolna je rozemílají. Vedle toho ale také moře přenáší písek a oblázky na jiná místa. Tam, kde je pak voda vyvrhne, vznikají pláže a mění se linie pobřeží.
O: Jaká část Země je pokryta moři a oceány? Moře a oceány pokrývají 71% zemského povrchu. Kontinenty jsou ve skutečnosti veliké ostrovy v neustálém vodním proudění. Voda proudí kolem světa v podobě teplých a studených proudů.
O: Co je koloběh vody? Voda je v neustálém pohybu, přechází z kapalného skupenství do plynného a pak zase zpátky do kapalného. Ve slunečním žáru se vypařuje z oceánů, jezer a řek. Také listy rostlin vydávají vlhkost. Tato vlhkost vystupuje do vzduchu, ochlazuje se a vytváří mraky. Vítr žene mraky směrem k pevnině. Tady se mraky ochladí, zejména nad oblastmi ve vyšších polohách, a začíná pršet. Dešťová voda se dostává do řek a jezer a pak zpátky do moře.
O: Co je ledovec? Ledovec je řeka ledu, která vzniká ve studených oblastech vysoko v horách nebo poblíž pólů. Zvolna se posunuje dolů po svahu, každoročně o několik metrů. Nese s sebou spoustu kamenů, které odírají stěny a dno údolí. Později se zemina a kamení ukládají a tvoří obrovské hřebeny zvané morény. Doputuje-li ledovec až k moři, odlamují se z něj veliké kusy a jsou v něm unášeny jako plovoucí ledovce.