Jdi na obsah Jdi na menu
 


Domácí mazlíčci

10. 2. 2008

O: Kdo byli první lidé, kteří chovali kočky jako domácí mazlíčky? Byli to staří Egypťané a bylo to v době před více než 3 000 lety. Kočky chytaly myši, krysy a další škůdce, kteří napadali obilné sýpky, o kočky bylo velmi dobře postaráno a staly se domácími mazlíčky. Nakonec byly uctívány jako součást egyptského náboženství, každému, kdo zabil kočku, hrozilo odsouzení k smrti. Některé mrtvé kočky byly dokonce mumifikovány.

O: Který slídicí pes je najvětší na světě? Největší ze slídících psů je stavěč, má zvlášť dobře vyvinutý čich, více než milionkrát lepší než člověk, užívá se ho ke stopování zločinců. U psů se často pěstuje určitá vlastnost, která jim při lovení kořisti pomáhá. Vydraři jsou například vynikající plavci a stavěcí psi jsou trénováni k vytrvalosti, která jim dovoluje běhat dlouhé vzdálenosti.

O: Proč mají někteří králíci svislé uši? Ušáci byli po několik století speciálně pěstováni tím způsobem, že se pářili samice a samci s dlouhýma ušima. Ostatní králíci (např. činčily) jsou pěstováni tak, aby měli kožešinu s dlouhými chlupy.

O: Jak rychle se rozmnožují myši? Myší samička může mít mladé, když je jí sedm týdnů. Za tři týdny potom může vrhnout až deset mláďat. V dalších vrzích může pokračovat dalších 20 až 30 dnů. Za jediný rok může mít myš více než 100 mláďat!

O: Jak získaly andulky své jméno? Andulky neboli papoušci vlnkovaní v anglickém jazyce odvozují název z jazyka australských domorodců. Ti tyto divoké ptáky rádi chytali a jedli, a proto jim říkali "betcherrygah", což znamená "dobrý papoušek". Od toho pak vzniklo v angličtině pojmenování "budrerigar". Andulky se s oblibou chovají v klecích, jsou pestře zbarvené a lze je naučit, aby napodobovaly lidský hlas.

O: Kolik druhů zlatých rybek existuje? Zlaté rybky jsou příbuzné s divokým kaprem, Číňané chovali kapry v rybnících více než 2 000 let, vybrali si pravděpodobně červeně a zlatě zbarvené ryby a chovali je jako domácí mazlíčky. Nyní existuje přes 150 různých druhů zlatých rybek a jejich blízkého příbuzného, koi carp. Shubunkin je pokryt šedými, zlatými, červenými nebo modrými skvrnami a má černé zbarvení. Karas je rybka velmi otužilá a dokáže přežít velmi chladné zimy, dokonce i tehdy, když voda zamrzne. Lionhead (lví hlava) má na vrcholku hlavy bouli, závojnatka má dlouhý dvojitý ocas, který splývá dolů jako závoj. Ostatní druhy mají bublinky na jedné nebo druhé straně hlavy nebo šupiny, které téměř nejsou vidět.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář