Ekologie
O: Co je ekologie? Ekologie je věda o rostlinách a živočiších v životním prostředí. Vědci studují, jak jednotlivá zvířata nebo rostliny tvoří populace. Když tyto populace žijí pohromadě, říká se tomu společenství. Různá společenství vytvářejí ekosystémy (např. les) a všem ekosystémům dohromady se říká biosféra.
O: Proč jsou některá zvířata ohrožena? Dnes hrozí nebezpečí, že mnoho živočišných druhů vyhyne, mezi takové druhy patří nosorožci, velryby, vlci, orli a ptáci z dešťových lesů. Někteří z nich jsou zabíjeni proto, že lidé chtějí jejich kůži nebo území, na kterém žijí. Jiní jsou otravováni uměle vyrobenými chemikáliemi nebo odpadními látkami.
O: Co je skleníkový efekt? Teplo se na Zemi dostává ze Slunce, většina se ho pak zase odrazí do vesmíru. Některé plyny však zachycují teplo v zemské atmosféře, která se tak velmi otepluje, jako ve skleníku. Proto se tomuto jemu říká skleníkový efekt.
O: Co je kyselý déšť? Továrny a elektrárny vypouštějí do atmosféry škodlivé chemikálie, některé z nich, např. síra, spadnou na zem ve formě drobných částic. Zbytek se ve vzdušné vlhkosti rozpustí, když prší, padají tyto chemikálie také dolů - tomu se říká kyselý déšť. Kyselý déšť poškozuje stromy a ostatní rostliny a zamořuje půdu. Nakonec se kyselý déšť dostane do řek a jezer, kde zahubí velké množství ryb.
O: Proč se některý hmyz nazývá škodlivý? Některé druhy hmyzu škodí lidem nebo zemědělským plodinám. Mandelinka bramborová a lískavka ničí úrodu potravin. Červotoč umrlčí ničí dřevo v budovách a komár přenáší choroby.