Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tajemný vesmír

23. 1. 2008

O: Jak slunce a planety vznikly? Nikdo si tím není úplně jist. Většina vědců se domnívá, že Slunce, Země a ostatní planety (sluneční soustava) se zformovaly z masy prachu a plynů. Asi před 5 000 miliony let se tato masa začala smršťovat, pak rotovala, až se smrštila v disk. Centrem tohoto disku se stalo Slunce, zbývající hmota se přeměniila v planety.

O: Co je meteor? Meteor je náhlý záblesk na obloze. Ten je způsoben kusem kamene z vnějšího vesmíru, který se dostal do zemské atmosféry, třením dochází k jeho vznícení.

O: Co je mlhovina? Mlhovina je vesmírné mračno obsahující prach a plyny. Některá z těchto mračen zabraňují pronikání světla z hvězd, které jsou za nimi, těm se říká temné mlhoviny. Jednou z nejznámějších mlhovin je útvar nazvaný Hlava koně (obr. vpravo). Jiná prašná mračna odrážejí světlo hvězd a jasně září. Těm se říká zářící mlhoviny.

O: Co je černá díra? Když velké vězdy spálily všechny své plyny, došlo u nich ke gravitačnímu kolapsu. To zvětšuje jejich přitažlivost neboli gravitaci (sílu, která přitahuje všechno dovnitř). Nic neuniká - dokonce ani světlo. Tato velmi hustá tělesa se nazávají černé díry.

O: Co je galaxie? Galaxie je obrovská rotující masa hvězd ve vnějším vesmíru. Existují miliony galaxií, každá z nich obsahuje biliony hvězd a také prach a plyny. Naše galaxie se nazývá Mléčná dráha a obsahuje kolem 100 000 milionů hvězd.

O:Jak vznikl vesmír? Mnoho vědců se domnívá, že všechna vesmírná hmota byla kdysi nahromaděna na jednom místě. Pak - asi před 15 000 miliony let - došlo k explozi neboli k "Velkému třesku". Vesmírná hmota se rozletěla na všechny strany a vytvořila galaxie a další tělesa, většinou z prachu a plynů. Účinky této exploze se stále projevují, dochází k rozšiřování (expanzi) vesmíru. Zdá se, jako by se galaxie stále od sebe oddalovaly.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář